Předsudky v nás...

pondělí 4. leden 2016 20:46

Koláž: Jan Komínek

Předsudky patří k lidstvu od nepaměti. Přestože jsme jako lidé prošli dlouhým evolučním vývojem, i ve vyspělých společnostech se předsudky stále vyskytují. Jaké jsou příčiny?

Předsudek je zakořeněný úsudek či názor, který není založen na spolehlivém poznání, ale na pouhém mínění či předpokladu. Obvykle vychází z neoprávněného zobecnění nebo jiného zjednodušení zkušenosti. Tolik definice. Z jakých kořenů předsudky v nás stále vyrůstají a přežívají?

Předsudky jsou předně pro lidi pohodlné. Člověk je tvor líný a v každém svém chování hledá vždy nejsnadnější cestu, jak dosáhnout cíle. Je mnohem pohodlnější uvěřit něčemu, co je nám předloženo k uvěření, než abychom o tom přemýšleli...

Předsudky nám umožňují usnadnit si život skrze zjednodušené vnímání reality. Proč zkoumat složitost světa a jeho vztahů, když se nám nabízí jednoduché a snadno pochopitelné vysvětlení toho, co se kolem nás děje? 

Předsudky pro nás znamenají jistotu v dnešním turbuletním světě. Vždyť proč stále pochybovat, když je zde jistota "pravdy předložené na zlatém tácu"? Když budeme věřit tomu, co je nám předkládáno, máme jistotu, že se nemýlíme, a nebo snad ne?

Dalším spojencem předsudků je strach. Bojíme se, že kdybychom zjistili, že jsme se mýlili, ztratíme tím jednu z mála jistot, kterou jsme měli. Jistotu, že věříme v to "pravé", že jdeme tím "správným" směrem. Co by nám pak místo této jistoty zbylo? Věčné pochybování?

Přes všechny uvedené "výhody" předsudků jsem přesvědčen, že se vyplatí pochybovat o světě kolem nás... Že se vyplatí používat dar, který jsme od přírody dostali do vínku, a to je lidský rozum. Že je pro osobní rozvoj každého z nás přínosné kriticky hodnotit, co nám kdo sděluje a nepodléhat lákadlu pohodlných předsudků...

Rudolf Hruboň

Rudolf Hruboň

Rudolf Hruboň

Jsem člověk zajímající se o různé aspekty života naší současné společnosti. Baví mně sledovat nejen politiku, ale také ekonomiku a další oblasti.

Na prahu padesátky životem již docela zkušený, ale přesto stále věřící v to lepší v lidech...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora