Svět dle Rasmussena jako divoký západ?

sobota 20. srpen 2016 09:44

Anders Fogh Rasmussen, bývalý generální tajemník NATO
Foto: Světové ekonomické fórum

"Ať jsou USA znovu světovým četníkem", vyzývá bývalý šéf NATO.

Anders Fogh Rasmussen je bývalý dánský politik, který ve větší známost vešel jak generální tajemník NATO v letech 2009 až 2014. Je známý svými protiruskými postoji a za dobu jeho působení v NATO tak došlo k prudkému zhoršení vztahů mezi NATO a Ruskem. Nepřekvapí tedy také to, že v současné době působí jako poradce prezidenta Porošenka na Ukrajině, kde může dále uplatňovat své protiruské názory.

Dle zprávy světových médií (u nás např. na serveru Novinky zde) Rasmussen zveřejnil na svém Facebookovém profilu video, ve kterém tvrdě kritizoval současného prezidenta Baracka Obamu, se kterým jako generální tajemník po celou dobu svého působení v NATO spolupracoval. Součástí kritiky Obamy má být také výzva, aby se "USA staly znovu světovým četníkem". 

USA jako "světový četník"

Připomeňme si, co vlastně znamená tento pojem, ke kterému Rasmussen vyzývá. Jedná se o velmocenskou světovou politiku uplatňovanou Spojenými státy od konce 2.světové války a spočívající v bezohledném a silovém prosazování zájmů USA na úkor jiných zemí a "trestání" těch, kteří se nepodvolí.

Je to politika, která ignoruje mezinárodní řád zastřešený Organizací spojených národů, která byla založena po 2.světové válce s cílem zachování mezinárodního míru, bezpečnosti a zajištění mezinárodní spolupráce na principu suverénní rovnosti jednotlivých členských států. 

Jedná se o politiku porušování mezinárodního práva, které má zajišťovat mírovou existenci a spolupráci mezinárodního společenství. Výsledkem jeho porušování ze strany USA v posledních letech je např. ze strany OSN neschválený vojenský zásah pod vymyšlenou záminkou v Iráku, který vedl de facto k rozpadu této země a vytvořil tak podmínky pro vznik tzv. Islámského státu.

Volání po vládě "pevné ruky"

Je také evidentní, co se dále skrývá v podtextu Rasmussenovy výzvy - je to volání po "vládě pevné ruky" namísto demokratické dohody v rámci mezinárodního společenství. Jak nebezpečná jsou tato volání nám ukázala historie minulého století, kdy politici podobní Rasmussenovi také volali v době předválečného Německa po tom, aby Adolf Hitler nastolil "nový světový pořádek". Jak to dopadlo, všichni víme.

Přestože se jedná v případě Rasmussena o výzvu člověka, který je již za zenitem své politické kariéry a jako soukromá osoba pracuje v zájmu těch, kteří mu nejvíce zaplatí, je potřeba se mít před takovými výroky na pozoru. Vedle toho, že otravují prostředí mezinárodní spolupráce a pokouší se napadat její základní principy, znamenají také nebezpečnou podporu pro extremistické síly všude na světě.

Rudolf Hruboň

Rudolf Hruboň

Rudolf Hruboň

Jsem člověk zajímající se o různé aspekty života naší současné společnosti. Baví mně sledovat nejen politiku, ale také ekonomiku a další oblasti.

Na prahu padesátky životem již docela zkušený, ale přesto stále věřící v to lepší v lidech...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora